Bir Ömür Nasıl Yaşanır

0
90

İlber Ortaylı hocamızın son çıkardığı kitabı hemen aldım ve okudum. Kitap tek kelimeyle “muhteşem”.

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.” diyor hocamız ne de güzel ne de doğru söylüyor.

İlber Ortaylı’nın hayata dair tecrübeleri, sanat, mimari ve eğitim konusundaki görüşleri ve tavsiyeleri, özellikle ne okuyacağını, ne izleyeceğini, nereyi gezeceğini bilmeyen genç okur için bir başlangıç önerileri seti sunuyor. Ortaylı bu kitabında sadece tarihçi değil aynı zamanda bir düşünür de olduğunu ortaya koyuyor.

Özellikle gençseniz altı çizilecek çok güzel önerilerde bulunuyor. Sadece okuyup geçmeyin, özümseyin. Çok akıcı bir üslupla yazılmış.

Kitabı alın, okuyun ve okutun. Eminim ki okuduktan sonra birçok şeyin farkına varıp birçok şeyi değiştireceksiniz yaşamınızla ilgili.

Çok kıymetli bir eser. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazar:

Funda Altıntaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here